MEGATONY

Tyle dobrej muzyki, ile uniesiesz!
Szukaj
Close this search box.

Tinariwen

Amatssou

19/05/2023

Wedge

1. Kek Alghalm
2. Tenere Den
3. Arajghiyine
4. Imzad (Interlude)
5. Tidjit
6. Jayche Atarak
7. Imidiwan Mahitinam
8. Ezlan
9. Anemouhagh
10. Iket Adjen
11. Nak Idnizdjam
12. Tinde (Outro).

Malijski kolektyw Tinariwen powraca z dziewiątym albumem studyjnym, utrzymanym w charakterystycznym stylu grupy, pełnym hipnotycznych rytmów, radosnych wokali i gitar.

Współpraca z legendarnym producentem Danielem Lanoisem i muzykami z Nashville nadaje Tuaregom nowe brzmienie, przekraczające granice bluesa, bluegrassu i folku. Wyobraźcie sobie, że zamknęliście w blenderze wszystkie autentyczne ziemskie żywioły w formie dźwięków i zmieszaliście je. Ich efektem jest nowa muzyka, taka właśnie jak “Amatssou”!

Album emanuje gniewem, atmosferą politycznej walki, opisując wierzących i profanów, zdradę i męczeńską krew na czerwonym piasku. Niektórzy z członków zespołu poznali się w wojskowych obozach szkoleniowych pułkownika Kaddafiego na Pustyni Libijskiej. Byli oni również czołowymi działaczami ruchu niepodległościowego w Azawadzie w północnym Mali, który w 2012 roku przerodził się w rebelię przejętą przez islamistyczną grupę Ansar Dine.

Tinariwen. Zdjęcie: materiały prasowe zespołu.

Pustynia jest nieodłącznym elementem dla Tinariwen, zarówno w sensie osobistym, jak i poetyckim, a “Amatssou” przez nieco szantowe, fascynujące harmoniami zaśpiewy celebruje odległy nam świat wypełniony mistycznym kurzem Sahary. Włączenie instrumentów charakterystycznych dla muzyki americana i country dodaje nowej tekstury, ale nadal zachowuje autentyczność grupy.

W ciągu ostatniej dekady Tinariwen zdobyli uznanie jako ulubieni muzycy innych znanych muzyków. Do ich admiratorów zaliczyć możemy Roberta Planta, Cassa McCombsa, Josha Klinghoffera czy Kurta Vile’a. Ta fascynacja bywa zresztą widoczna w twórczości tych, a także innych innych artystów. Jednak to niezmiennie Malijczycy najwierniej emanują surowym brzmieniem pustynnego bluesa.

W czerwcu i lipcu zespół odwiedzi Europę. Najbliżej będzie można ich zobaczyć 22 czerwca w Festsaal Kreuzberg w Berlinie.

Podoba Ci się album

Amatssou?

A te płyty znasz?

Premiera: 05/04/2024
Pierwszy od niemal 5 lat nowy album najlepszych uczniów Paula Simona przynosi finezyjną mieszankę rockowej energii, delikatnych melodii i pomysłowych aranżacji z użyciem smyczków i instrumentów dętych.
Premiera: 22/03/2024
Ponad 20 lat od kapitalnego debiutu "A Sleep In The Back", Guy Garvey z ekipą wciąż w olimpijskiej formie. Na płycie znajdziecie wszystko za co kochacie Elbow, jeśli nie kochacie, ta płyta tego pewnie nie zmieni.
Premiera: 22/03/2024
Adrianne Lenker, jedna z najwybitniejszych autorek piosenek swojego pokolenia, prezentuje solowy projekt.
Premiera: 19/01/2024
YĪN YĪN, świetny holenderski kwartet z Maastricht, powrócił z sonicznie rozbudowanym trzecim albumem "Mount Matsu".