MEGATONY

Tyle dobrej muzyki, ile uniesiesz!
Szukaj
Close this search box.

The National

First Two Pages of Frankenstein

4AD

1.Once Upon A Poolside (feat. Sufjan Stevens)
2.Eucalyptus
3.New Order T-Shirt
4.This Isn't Helping (feat. Phoebe Bridgers)
5.Tropic Morning News
6.Alien
7.The Alcott (feat. Taylor Swift)
8.Grease In Your Hair
9.Ice Machines
10.Your Mind Is Not Your Friend (feat. Phoebe Bridgers)
11.Send For Me

Na swoim dziewiątym albumie The National nadal robią to, co potrafią najlepiej - wykuwają z muzyki i słów szlachetny, uwodzicielski smutek oraz melancholię.

Płyta swój tytuł bierze z głębokiej, osobistej walki frontmana zespołu Matta Berningera z blokadą pisarską, jakiej w ostatnich latach doświadczył. „Kiedy czuję, że utknąłem, często chwytam książkę z półki, żeby wbić sobie do głowy kilka słów, a pierwsze dwie strony Frankensteina uruchomiły piosenkę „Your Mind Is Not Your Friend” — mówi wokalista, odnosząc się do do jednego z najbardziej introspektywnych utworów na albumie.

Dziewiąty album zespołu wydaje się być artystyczną kontynuacją dwóch poprzednich płyt, co jest o tyle zadziwiające, że te poprzednie wydawnictwa wyraźnie się od siebie różnią. „Sleep Well Beast” z 2017 r. to płyta, która odniosła ogromy sukces komercyjny, plasując zespół w roli headlinera największych festiwali. „I Am Easy to Find” z 2019 roku to z kolei najbardziej bogata w eksperymenty formalne i najdłuższa płyta zespołu. Na “First Two Pages of Frankenstein” słychać przebłyski tych poprzednich odsłon – pojawia się charakterystyczna dla “Sleep Well Beast” elektronika, ale także rytmiczne wycieczki z “I Am Easy to Find”. Mimo tych analogii w 2023 roku The National wracają jednak na dobre do tego co wychodzi im doskonale – stonowanego indie rocka, ocierającego się momentami o wyrafinowany pop. Podobnie jak na poprzednim wydawnctwie kwintet z Brooklynu zaprosił do współpracy innych artystów. Album zawierający 11 utworów zawiera bowiem gościnne występy Taylor Swift, Phoebe Bridgers i Sufjana Stevensa.

The National. Foto: Josh Goleman

Otwierające album “Once Upon a Poolside” z udziałem Sufjana Stevensa to minimalistyczna i pełna melancholijnych tekstur ballada fortepianowa. Mimo delikatności to mocne otwarcie albumu, wprowadzające słuchacza w charakterystyczną dla albumu aurę – wypełnionego nutą nadziei mroku. W ‘This Isn’t Helping’ i “Your Mind Is Not Your Friend” głęboki, aksamitny wokal Matta Berningera tworzy zaskakująco smakowitą kombinację z charakterystycznym głosem Phoebe Bridgers, uzupełniając się z nim w eteryczny sposób. Zupełnie inną, bardziej niepokojącą chemię można z kolei wyczuć w “The Alcott” gdzie pojawia się Taylor Swift.

Z inny rodzajem symbiozy mamy do czynienia w przypadku utworu “New Order T-Shirt”, drugiego singla z tej płyty. Tutaj The National nawiązali współpracę z grupą New Order wydając limitowaną edycję koszulki, która jest hołdem dla kultowych projektów albumów zespołu z Manchesteru. Część dochodów z tej współpracy zostanie przeznaczona dla organizacji charytatywnej. Najbardziej zapadającym w pamięć utworem z tej płyty pozostanie jednak chyba “Eucalyptus”, jeden z najlepszych rockowych tekstów o konsekwencjach rozstania dwojga ludzi. “Ty powinnaś to wziąć, jeśli będzie mi tego brakowało, odwiedzę cię” – śpiewa Berninger, dzieląc w słowach utworu dobytek długoletniego związku.

Ten album, możliwe że najmroczniejszy lirycznie, choć jednocześnie najbardziej stonowany w całym dorobku zespołu z pewnością zadowoli oddanych fanów The National. Czy przysporzy im nowych? To pytanie wbrew pozorom otwarte – w swojej historii mają kilka bardziej dynamicznych i spektakularnych muzycznie epizodów. “First Two Pages of Frankenstein” posiada jednak walor płyty, do której można zapragnąć wrócić po latach – jest chyba najbardziej złożoną jak do tej pory emocjonalnie wypowiedzią Berningera i spółki.

“You should take it ’cause I’m not gonna take it
You should take it If I miss it, I’ll visit”

Podoba Ci się album

First Two Pages of Frankenstein?

A te płyty znasz?

Premiera: 05/04/2024
Pierwszy od niemal 5 lat nowy album najlepszych uczniów Paula Simona przynosi finezyjną mieszankę rockowej energii, delikatnych melodii i pomysłowych aranżacji z użyciem smyczków i instrumentów dętych.
Premiera: 22/03/2024
Ponad 20 lat od kapitalnego debiutu "A Sleep In The Back", Guy Garvey z ekipą wciąż w olimpijskiej formie. Na płycie znajdziecie wszystko za co kochacie Elbow, jeśli nie kochacie, ta płyta tego pewnie nie zmieni.
Premiera: 22/03/2024
Adrianne Lenker, jedna z najwybitniejszych autorek piosenek swojego pokolenia, prezentuje solowy projekt.
Premiera: 19/01/2024
YĪN YĪN, świetny holenderski kwartet z Maastricht, powrócił z sonicznie rozbudowanym trzecim albumem "Mount Matsu".