MEGATONY

Tyle dobrej muzyki, ile uniesiesz!

Protomartyr

Formal Growth In The Desert

02/06/2023

Domino Records

1. Make Way
2. For Tomorrow
3. Elimination Dances
4. Fun In Hi Skool
5. Let’s Tip the Creator
6. Graft Vs. Host
7. 3800 Tigers
8. Polacrilex Kid
9. Fulfillment Center
10. We Know the Rats
11. The Author
12. Rain Garden

Emocjonalny pocisk prosto w serce. Od krytyki techno - kapitalizmu, przez zmagania z nieuchronnością straty aż po próbę odnalezienia radości w życiu, które jednak trwa.

Muzycznie odnajdujemy tu wiele ciekawych tropów, wiodących do post – punkowej klasyki lat 80-tych, przez skojarzenia z nerwową melodyką Pixies aż po wątki shoegazowe. Joe Casey opowiada ze swadą i filmową wyobraźnią, chwilami hipnotyzuje głębią głosu, by gdzie indziej wpaść w wokalną histerię. Partie gitar Grega Ahee, to na dobrą sprawę równoległa linia narracyjna. Równie poruszająca i emocjonalna.

Płyta przynosi co najmniej kilka wybitnych piosenek (“Make Way”, “Graft Vs. Host” czy “Let’s Tip the Creator”), ale prawdziwe arcydzieło otrzymujemy na finał. “Rain Garden” to najpiękniejszy kawałek emo rocka, jaki mogli stworzyć jedynie poobijani przez życie, czterdziestoparoletni post-punkowcy.

Fot. Trevor Naud.

Podoba Ci się album

Formal Growth In The Desert?

A te płyty znasz?

bar italia, jeden z najciekawszych londyńskich zespołów wydał właśnie drugi album w tym roku. "The Twits" został nagrany przez trio w ciągu ośmiu tygodni od lutego 2023 roku w prowizorycznym domowym studiu na Majorce i zmiksowany przez Martę Salogni.
Sufjan Stevens powraca z w pełni autorskim albumem. Drink z muzycznej elokwencji i naturalnej wrażliwości smakuje doskonale.
Fantastyczny zestaw piosenek, stylistycznie rozpiętych między westernową twórczością Ennio Morricone a klimatem starych albumów Scotta Walkera. Nie sposób w dwóch zdaniach opisać bogactwa tej płyty.
Makabryczna przejażdżka po mrocznych zaułkach dźwięku, wypełnionych toksycznymi odpadami elektronicznymi. 50 krótkich opowiadań o przemocy, zagrożeniu i walce. Transujące rytmy miejskich plemion splatające się z industrialnymi zgniataczami i szamańskimi zaklęciami.