MEGATONY

Tyle dobrej muzyki, ile uniesiesz!

Martyna Basta

Slowly Forgetting, Barely Remembering

Warm Winters Ltd.

1. Presentiment
2. Podszepnik I
3. Slowly Forgetting, Barely Remembering
4. It Could Be As It Was Forever (feat Claire Rousay)
5. Speechless Lately
6. Lullaby (for Iwo)
7. Back & Forth
8. Podszepnik II

Nowy album polskiej kompozytorki, części kolektywu Progrefonik. Urzekający atmosferą ambient. Wypowiedź bez reszty hipnotyzująca.

Basta pracuje głównie z nagraniami domowymi i terenowymi, twórczo łącząc je z klasycznymi instrumentami (takimi jak cytra i klawesyn), gitarą, głosem i dźwiękami generowanymi elektronicznie. Wydany nakładem słowackiej wytwórni Warm Winters Ltd. album “Slowly Forgetting, Barely Remembering” to emocjonalny i impresjonistyczny szkic, gdzie wyłaniające się, niesprecyzowane formy nasuwają skojarzenia miejsc, ruchów, bardziej niż ujmowalnej fizycznie materii. Słuchając tych metafizycznych kompozycji można ulec doznaniom na pchograniczu halucynacji, gdzie wzajemnie przenikają się nieregularne warstwy przestrzeni i emocji. W kompozycji “It Could Be As It Was Forever”, jako featuring pojawia się przetworzony głos amerykańskiej kompozytorki z pokrewnych obszarów muzycznej wyobraźni – Claire Rousay.

Tytuł albumu podkreśla ścisłą więź procesu tworzenia z zacierającymi się wspomnieniami, gdzieś między snem a rzeczywistością. To wypowiedź stricte introwertyczna, lecz naprawdę wzbogacająca dobrostan duszy odbiorcy. Trzeba jej tylko próbować w pochłaniającej bez reszty całości, ale warto w tym celu na trzy kwadranse odseparować wszystkie pozostałe zmysły. Zamieńcie się w słuch. Dobrej podróży!

Progrefonik jest kolektywem działającym w obszarze promocji nienormatywnej muzyki, zwłaszcza elektronicznej. To jednocześnie interdyscyplinarna platforma dająca przestrzeń artystom i artystkom wizualnym, dźwiękowym, autorom i autorkom do mówienia swoim własnym, zaangażowanym społecznie językiem.

Podoba Ci się album

Slowly Forgetting, Barely Remembering?

A te płyty znasz?

bar italia, jeden z najciekawszych londyńskich zespołów wydał właśnie drugi album w tym roku. "The Twits" został nagrany przez trio w ciągu ośmiu tygodni od lutego 2023 roku w prowizorycznym domowym studiu na Majorce i zmiksowany przez Martę Salogni.
Sufjan Stevens powraca z w pełni autorskim albumem. Drink z muzycznej elokwencji i naturalnej wrażliwości smakuje doskonale.
Fantastyczny zestaw piosenek, stylistycznie rozpiętych między westernową twórczością Ennio Morricone a klimatem starych albumów Scotta Walkera. Nie sposób w dwóch zdaniach opisać bogactwa tej płyty.
Makabryczna przejażdżka po mrocznych zaułkach dźwięku, wypełnionych toksycznymi odpadami elektronicznymi. 50 krótkich opowiadań o przemocy, zagrożeniu i walce. Transujące rytmy miejskich plemion splatające się z industrialnymi zgniataczami i szamańskimi zaklęciami.