MEGATONY

Tyle dobrej muzyki, ile uniesiesz!

James Ellis Ford

The Hum

12/05/2023

Warp

1.Tape Loop #7
2.Pillow Village
3.I Never Wanted Anything
4.Squeaky Wheel
5.The Yips
6.Golden Hour
7.The Hum
8.Caterpillar
9.Emptiness
10.Closing Time

James Ellis Ford, znakomity producent, kompozytor, instrumentalista, znany ze współpracy z największymi, teraz sam przykuwa uwagę fantastyczną płytą.

James Ellis Ford pracował m.in. z Arctic Monkeys, Depeche Mode, Gorillaz, Foals i Kylie Minogue. Wcześniej dał się poznać jako jedna druga duetu Simian Mobile Disco. Teraz, w wieku 40 lat, zadebiutował jako solista i jako wokalista (!), wydając jedną z najlepszych płyt ostatnich miesięcy.

“The Hum” to błyskotliwy przykład wyobraźni i artystycznej kreatywności wyrażonej w procesie samodzielnej pracy w studiu. Odrzucenie już na samym początku, kuszącej perspektywy nagrania płyty z plejadą zaproszonych znakomitości oraz poważna choroba Jasa Shawa (partnera z Simian Mobile Disco), sprawiło, że Ford zdecydował się na samotną, mozolną pracę w domowym studiu.

James zagrał wszystko na żywo, bez sekwencjonowania, bez programowych syntezatorów i bez cyfrowego nagrywania przy pomocy komputera. Muzyka została zapisana wprost na taśmę przy pierwszym lub drugim podejściu, co nadało jej istotnego, naturalnego charakteru. Lista wykorzystanych instrumentów obejmuje fortepian, Wurlitzer, Clavinet, klarnet basowy, flet, saksofon tenorowy, Serge modular, ARP 2600, Maxikorg, Oberheim, cymbały, wiolonczelę, organy Philicorda i wibrafon, nie wspominając o basie, perkusji i gitarach.

Płyta Forda skrzy się mnogością znakomitych motywów muzycznych oraz pomysłów brzmieniowych. Znajdziemy tu delikatne ambientowe loopy, wyraźne echa tradycji prog rockowej, mistyczne ballady w duchu Roberta Wyatta, a nawet inspiracje blisko wschodnie. Wszystko to, czyni “The Hum” dziełem intrygującym, wielowymiarowym i sprawiającym ogromną przyjemność.

Podoba Ci się album

The Hum?

A te płyty znasz?

bar italia, jeden z najciekawszych londyńskich zespołów wydał właśnie drugi album w tym roku. "The Twits" został nagrany przez trio w ciągu ośmiu tygodni od lutego 2023 roku w prowizorycznym domowym studiu na Majorce i zmiksowany przez Martę Salogni.
Sufjan Stevens powraca z w pełni autorskim albumem. Drink z muzycznej elokwencji i naturalnej wrażliwości smakuje doskonale.
Fantastyczny zestaw piosenek, stylistycznie rozpiętych między westernową twórczością Ennio Morricone a klimatem starych albumów Scotta Walkera. Nie sposób w dwóch zdaniach opisać bogactwa tej płyty.
Makabryczna przejażdżka po mrocznych zaułkach dźwięku, wypełnionych toksycznymi odpadami elektronicznymi. 50 krótkich opowiadań o przemocy, zagrożeniu i walce. Transujące rytmy miejskich plemion splatające się z industrialnymi zgniataczami i szamańskimi zaklęciami.