MEGATONY

Tyle dobrej muzyki, ile uniesiesz!
Szukaj
Close this search box.

Dudu Tassa & Jonny Greenwood

Jarak Qaribak

09/06/2023

World Circuit

1. Djit Nishrab (feat. Ahmed Doma)
2. Ashufak Shay (feat. Rashid Al Najjar)
3. Taq ou-Dub (feat. Nour Freteikh)
4. Leylet Hub (feat. Mohssine Salaheddine)
5. Ya Mughir al-Ghazala (feat. Karrar Alsaadi)
6. Ahibak (feat. Safae Essafi)
7. Ya 'Anid Ya Yaba (feat. Lynn A.)
8. Lhla Yzid Ikthar
9. Jan al-Galb Salik (feat. Noamane Chaari & Zaineb Elouati)

Najlepsze East meets West od czasu "Songs From The Victorious City", Jaza Colemana i Anne Dudley, z pieśniami z Kairu. "Jarak Qaribak". zahipnotyzuje was jak kobra swoją ofiarę.

Dudu Tassa, izraelski gitarzysta, kompozytor i producent jest potomkiem przedstawicieli żydowskiej diaspory, zamieszkującej przed laty w Iraku. Dziadek Dudu i jego brat urodzili się w Kuwejcie, ale właśnie w Iraku stali się muzycznymi bohaterami.

Jako wirtuozi skrzypiec i instrumentu ud, występowali przed koronowanymi głowami, w najwspanialszych salach koncertowych. W latach pięćdziesiątych osiedli w Izraelu, niemal z dnia na dzień stając się anonimowymi obywatelami. To zaledwie jedna z milionów pogmatwanych historii rodzinnych z Bliskiego Wschodu. I doskonały punkt wyjścia do stworzenia płyty, której tytuł w wolnym tłumaczeniu oznacza: „Twój sąsiad, to twój przyjaciel”.

Dudu Tassa i Jonny Greenwood znają się od lat. Zespół Dudu, poprzedzał swego czasu koncerty Radiohead. Panowie zebrali arabskie pieśni miłosne i zaprosili wokalistów z całego Bliskiego Wschodu. Obowiązywała zasada: nikt nie śpiewa piosenki ze swojego kraju.

Oprócz zachwycającej palety głosów, słyszymy tu cytrę kanun, lutnie rebab, bambusowe piszczałki i ud, a także znakomite partie instrumentów dętych i smyczkowych. Greenwood zaprogramował (i to jak!) staromodne automaty perkusyjne i dodał szczyptę doskonale komponującej się z całością, elektroniki. Pod orientalną powierzchnią pulsują tu i ówdzie rytmy funkowo – jazzowe, a melodie masują duszę. Posłuchajcie choćby „Taq ou-Dub”, śpiewanej przez Nour Freteikh z Ramallah czy „Ahibak”, w której słyszymy Safae Essafi z Dubaju i spróbujcie wyobrazić sobie, że jedziecie taksówką ulicami Bejrutu albo Kairu i jest połowa lat 70-tych.

Podoba Ci się album

Jarak Qaribak?

A te płyty znasz?

Premiera: 05/04/2024
Pierwszy od niemal 5 lat nowy album najlepszych uczniów Paula Simona przynosi finezyjną mieszankę rockowej energii, delikatnych melodii i pomysłowych aranżacji z użyciem smyczków i instrumentów dętych.
Premiera: 22/03/2024
Ponad 20 lat od kapitalnego debiutu "A Sleep In The Back", Guy Garvey z ekipą wciąż w olimpijskiej formie. Na płycie znajdziecie wszystko za co kochacie Elbow, jeśli nie kochacie, ta płyta tego pewnie nie zmieni.
Premiera: 22/03/2024
Adrianne Lenker, jedna z najwybitniejszych autorek piosenek swojego pokolenia, prezentuje solowy projekt.
Premiera: 19/01/2024
YĪN YĪN, świetny holenderski kwartet z Maastricht, powrócił z sonicznie rozbudowanym trzecim albumem "Mount Matsu".