MEGATONY

Tyle dobrej muzyki, ile uniesiesz!
Szukaj
Close this search box.

Ben Folds

What Matters Most

02/06/2023

New West

1.But Wait, There's More
2.Clouds with Ellipses (featuring dodie)
3.Exhausting Lover
4.Fragile
5.Kristine from the 7th Grade
6.Back to Anonymous
7.Winslow Gardens
8.Paddleboat Breakup
9.What Matters Most
10.Moments(featuring Tall Heights)

Znakomity pianista, wokalista i songwriter powraca po 8 latach z nową płytą. To nadal chamber pop wysokiej próby.

Dawno temu Ben Folds miał zespół. Nazywali się Ben Folds Five i byli triem. W piosence „Underground” śpiewali:

„I was never cool in school,
I’m sure you don’t remember me…”

W koncertowym wykonaniu tej pieśni na płycie „Naked Baby Photos”, po powyższym wersie następuje pauza. Chwilę ciszy wypełnia, rzucone z widowni, trafne pytanie: „Who The Fuck Are You?!”

Słuchając nowej płyty Foldsa dowiadujemy się, że właśnie tego zawsze pragnął najbardziej. Bycia kimś całkiem anonimowym, facetem w wygodnych ciuchach, podlewającym ogródek i nie zwracającym uwagi sąsiadów. Może powinien rozważyć przyjazd do Polski?

Folds przyznaje, że bardzo mu zależało by stworzyć płytę, która nie pozostawi słuchacza obojętnym, ofiaruje mu coś wartościowego. W jednym z wywiadów powiedział: „Chciałbym, byś kończył słuchanie tej płyty posiadając coś czego nie miałeś, rozpoczynając”.

A co dostajemy? Z pewnością kilka świetnych melodii, zgrabnych partii fortepianu i smyczków („Kristine From The 7th Grade”), harmonijkę w „Back To Anonymous”, rozczulającą tak jak ta niezapomniana, z filmu „Nocny kowboj”. Dostajemy też słodko gorzkie spojrzenie 56 latka na post pandemiczny świat, pełen obaw, tęsknot, rozstań, skomplikowanych relacji i spiskowych teorii.

Na płytach Bena Foldsa, tych zespołowych jak i solo, refleksja i egzystencjalna zaduma zawsze chodziły pod rękę z sarkazmem i autoironią. Jednak to nie czas na błazenadę, więc nie znajdziemy tu odpowiedników „Rockin’ The Suburbs” czy „Song For The Dumped”.

Znajdziemy natomiast nutę nadziei, dyskretną i nieśmiałą a jednak ostatecznie dominującą, co sprawia, że kończąc słuchanie „What Matters Most” uśmiechamy się do siebie. Brzmi ckliwie?

I co z tego!

Podoba Ci się album

What Matters Most?

A te płyty znasz?

Premiera: 05/04/2024
Pierwszy od niemal 5 lat nowy album najlepszych uczniów Paula Simona przynosi finezyjną mieszankę rockowej energii, delikatnych melodii i pomysłowych aranżacji z użyciem smyczków i instrumentów dętych.
Premiera: 22/03/2024
Ponad 20 lat od kapitalnego debiutu "A Sleep In The Back", Guy Garvey z ekipą wciąż w olimpijskiej formie. Na płycie znajdziecie wszystko za co kochacie Elbow, jeśli nie kochacie, ta płyta tego pewnie nie zmieni.
Premiera: 22/03/2024
Adrianne Lenker, jedna z najwybitniejszych autorek piosenek swojego pokolenia, prezentuje solowy projekt.
Premiera: 19/01/2024
YĪN YĪN, świetny holenderski kwartet z Maastricht, powrócił z sonicznie rozbudowanym trzecim albumem "Mount Matsu".