MEGATONY

Tyle dobrej muzyki, ile uniesiesz!

Baxter Dury

I Thought I Was Better Than You

02/06/2023

Heavenly Recordings / Pias

1. So Much Money
2. Aylesbury Boy
3. Celebrate Me
4. Leon
5. Crashes
6. Sincere
7. Pale White Nissan
8. Shadow
9. Crowded Rooms
10. Glows

Na nowym albumie Baxter Dury znów czaruje szorstkim wdziękiem cockneya i autoironicznie przygląda się własnemu dzieciństwu, kontynuując wątki wydanego w 2021 roku pamiętnika.

Płyta ukazuje się nazajutrz. Po czym? Po Dniu Dziecka. “Dlaczego mam prz*****ne? Bo jestem synem znanego muzyka?” – w typowy dla siebie sposób, ale dość nieoczekiwanie zdaje się dziś pytać Dury. W tego typu ekshibicjonistycznej wiwisekcji ten zawsze ujmujący liryczną prawdą muzyk od lat się specjalizuje. Baxter obala schematy, jakich standardowo oczekuje się od autorów piosenek. Gubi tropy w najmniej oczekiwanych momentach, nie tracąc ani na moment gorzkiego poczucia humoru. Tym razem opowiada o konsumpcji toksycznego koktajlu, urodzenia się w pozornie szczęśliwych okolicznościach – ze znanym nazwiskiem swojego ojca, legendarnego rockmana Iana Dury.

Baxter Dury. Foto: Press

W tekstach Dury często sięga do momentów z wydanej w 2021 roku autobiograficznej książki “Chaise Lounge”. Postacie z niej pojawiają się w tekstach “Aylesbury Boy” i “Pale White Nissan”. Powraca młody Baxter, niespokojny, popadający w kłopoty z prawem, istna ofiara okoliczności. Jest bezpośredni do bólu (za co można go faktycznie pokochać) – tak jak w sytuacji opisanej w utworze “Leon”, pierwszym singlu tego albumu:

Pierdol się Leon. To ty ukradłeś okulary, a mnie zgarnęli
Bo jestem synem słynnego poety klasy robotniczej, a kto wie?
Ale mama jest normalna, rozwiąże ten problem
Zadzwoni na policję i załatwi sprawę.
Wrócę do szkoły i wszystko będzie normalnie.
Owsianka rano i wszystko normalnie.
Obawiam się jednak, że nie możemy skontaktować się z twoimi rodzicami.

Za chwilę jednak potrafi urzec poetyckim błyskiem:

Znajdę cię wszędzie w potłuczonym szkle

Choć muzycznie Baxter na tym albumie odważnie wchodzi na tereny inspirowane R&B i hip hopem, to ten potencjalnie gwiazdorski swąd jest skutecznie niwelowany przez produkcję Paula White’a (połowa duetu Golden Rules) i oczywisty fakt, że Dury nigdy nie zabrzmi jak pozer. O tym w jednym z tekstów mówi zresztą sam: Nie uciekniesz od tego. Nawet jeśli chcesz być jak Frank Ocean, nie brzmisz jak On. Brzmisz jak Ian. Natomiast, tak jak na poprzednich płytach, utworami kołyszą kontrastujące z posępną melorecytacją Dury’ego, anielsko wyśpiewane wokalizy. Tym razem zaangażował aż trzy wokalistki: Eska Mtungwazi, JGrrey i Madeline Hart.

No dobrze, nawet jeśli ten album nie będzie pierwszą płytą tego artysty po jaką sięgniesz w następnych latach, to Baxter Dury po raz kolejny wygrywa. Udowadnia w dodatku wbrew tekstom, że w pełni wyszedł z cienia swojego ojca.

Hey mommy, hey daddy…
Who am I, mommy?
Who am I, daddy?

(So Much Honey)

Podoba Ci się album

I Thought I Was Better Than You?

A te płyty znasz?

bar italia, jeden z najciekawszych londyńskich zespołów wydał właśnie drugi album w tym roku. "The Twits" został nagrany przez trio w ciągu ośmiu tygodni od lutego 2023 roku w prowizorycznym domowym studiu na Majorce i zmiksowany przez Martę Salogni.
Sufjan Stevens powraca z w pełni autorskim albumem. Drink z muzycznej elokwencji i naturalnej wrażliwości smakuje doskonale.
Fantastyczny zestaw piosenek, stylistycznie rozpiętych między westernową twórczością Ennio Morricone a klimatem starych albumów Scotta Walkera. Nie sposób w dwóch zdaniach opisać bogactwa tej płyty.
Makabryczna przejażdżka po mrocznych zaułkach dźwięku, wypełnionych toksycznymi odpadami elektronicznymi. 50 krótkich opowiadań o przemocy, zagrożeniu i walce. Transujące rytmy miejskich plemion splatające się z industrialnymi zgniataczami i szamańskimi zaklęciami.